اخبار بازیمقالات

شایعه: کد GTA V به بیرون درز کرد

در حالی که صنعت بازی‌های ویدیویی در انتظار بازی GTA VI از راکستار گیمز بود، شایعات ناگهانی از نشت کد منبع GTA V و اطلاعات محرمانه دیگر، توجه مخاطبلن را به خود جلب کرده است. این حوادث، از جمله حادثه قبلیِ نفوذ به شبکه‌ی شرکت، نشان‌دهنده‌ی چالش‌ها و مشکلاتی است که راکستار گیمز در سال‌های اخیر با آن روبرو شده است. نشر اطلاعات بدست آمده باعث تخریب برنامه‌های انتشار رسمی و روند تبلیغاتی بوده و این وضعیت ممکن است باعث تضعیف عملکرد شرکت و اعتماد مخاطبان شود.

تبلیغات

این جریانات منجر به افزایش فشار بر راکستار گیمز شده است. تلاش برای مدیریت بحران و بازبینی امنیت داخلی و خارجی شرکت، از اهمیت چندانی برخوردار است. همچنین، عواقب نشت اطلاعات و کدهای منبع می‌تواند به‌صورت جدی بر برنامه‌ریزی و راهبرد‌های آینده‌ی راکستار گیمز تأثیر بگذارد. این حادثه نه‌تنها نشان از نقص‌های امنیتی شرکت بوده، بلکه احتمالاً منجر به افزایش نگرانی‌ها و افزایش هزینه‌های امنیتی و حفاظتی نیز خواهد شد.

هکر GTA V نوشت

GTA V
تصویر بازی GTA

هکر GTA VI با دستور ‘درمان بی‌مدت’ مواجه می‌شود هکری که مسئول دزدیدن بیش از 90 کلیپ GTA VI بود، به یک دستور درمان بی‌مدت معین محکوم شده است. یک توییت اخیر از GTA Focal نشان می‌دهد که کد منبع GTA V پس از تبادلات اولیه بین افراد به صورت آنلاین منتشر شده است. گزارش شده است که نشت امروز یک فایل 4 گیگابایتی است که به طور عمده شامل کد است، اما نسخه کامل که شامل کل منبع است، مشاهده نشده است. این فایل منبع گسترده که شامل دارایی‌ها و مدل‌های سه‌بعدی است، احتمالاً اجازه ساخت و اجرای بازی را فراهم می‌کند. با توجه به اندازه قابل توجه منبع کامل که به حدود 200 گیگابایت گمان زده شده است، نشت آن به نظر می‌رسد که کمتر ساده باشد.

علی‌رغم حذف پیشین لینک، کد منبع به طور گسترده در انواع پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. در همین حال، گزارش‌ها نشان می‌دهند که Take-Two Interactive به فعالیت فعال برای حذف لینک‌های آنلاین به کد منبع GTA V مشغول است. با وجود این تلاش‌ها، گزارش‌های جدیدی از هکرها که درباره انتشار احتمالی این فایل منبع گسترده 200 گیگابایتی تداول می‌کنند، ظاهر می‌شود. این حادثه اعتقاد دارد از همان نفوذ امنیتی ایجاد شده در سال گذشته ناشی شده باشد، با این تفاوت که فایل‌ها تا این لحظه به صورت عمومی منتشر شده‌اند.

تبلیغات

وضعیت با افشای اینکه نشت نه تنها شامل GTA V است بلکه فایل‌هایی از Bully 2 که منتظر مانده بود، و بخش‌هایی از کد GTA VI را نیز دربرمی‌گیرد، بدتر می‌شود. به اضافه اینکه نشت تعدادی از DLC های منتشر نشده را نمایان می‌سازد، از جمله گسترش Trevor در GTA V که در نشست‌های گذشته برجسته شده بود. همچنین یک نقشه از یک پروژه به نام “Agent” نیز کشف شده است، یک تلاش کنسل‌شده که گمان می‌رفت از فرنچایز James Bond الهام گرفته باشد.

پیامدهای این نشت به ویژه جدی به نظر می‌رسد، زیرا این امکان را فراهم می‌کند که هکرها آسیب‌پذیری‌های کد منبع را شناسایی و بهره‌مندی از آنها را برای اجرای کد به‌صورت از راه دور بر روی سیستم‌های بازیکنان به کار گیرند. این مسئله نگرانی‌های امنیتی قابل توجهی را برای GTA Online به وجود می‌آورد، زیرا بازی ممکن است به سرعت به یک محیط با خطر بالا برای بازیکنان تبدیل شود. علاوه بر این، طرفداران توجه داشته‌اند که زمان انتشار با تعطیلات فصلی هماهنگ است، که احتمالاً بسیاری از توسعه‌دهندگان در آن مدت مرخصی هستند و این ممکن است وضعیت را برای راکستار گیمز و تیم توسعه‌اش تشدید کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا